
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Style | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Stock: 2329
Distributors
pcbx
Unit Price$1.45187
Ext.Price$1.45187
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.45187 | $1.45187 |
| 10 | $1.37090 | $13.70900 |
| 25 | $1.29445 | $32.36125 |
| 50 | $1.22226 | $61.11300 |
| 100 | $1.15410 | $115.41000 |
| 300 | $1.08974 | $326.92200 |
| 500 | $1.02897 | $514.48500 |
| 1000 | $0.97159 | $971.59000 |
| 3000 | $0.91741 | $2752.23000 |
| 5000 | $0.86627 | $4331.35000 |
